En Sıcak Konular

Helin Demir

Gündeme Bakış
Helin Demir
1 Haziran 2010

PKK RADYOLARI TALİMAT YAĞDIRIYOR, ÖRGÜTSEL İRTİBAT SAĞLIYOR 

          Danimarka’dan yayın yapan ve her gün ekranlarından PKK’yı övmekten usanmayan ROJ TV ile ilgili haberlerin ardından bu kez de Almanya/Frankfurt’ta 01 Kasım 2001 tarihinde terör örgütü PKK’nın legalleşme ve Kürtçülük bilincini geliştirme gayretleri kapsamında Medya TV ve Mezopotamya TV yayınlarının uydu aracılığı ile alınamadığı bölgelerdeki yandaşlarına ve kırsal alandaki mensuplarına radyo yayını ile ulaşabilmek ve örgütün propagandasını yapabilmek maksadıyla kurulan ve 19 Mayıs 2001 tarihinden itibaren Belçika’daki Medya TV stüdyo binası içerisinde faaliyete geçerek Kürtçe yayın yapmaya başlayan “Mezopotamya’nın Sesi” adlı radyo istasyonu ile ilgili hususlar gündeme yansıyor.

   

            Batman ve Diyarbakır'da terör örgütü  PKK'ya silah, malzeme ve eleman sağladıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma  yürütülen 1'i geçici köy korucusu 53 sanıkla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 375 sayfalık iddianamede, şüphelilerin örgüte silah, malzeme temini, örgüte katılımı sağlanacak çocukların kırsala götürülmesi ve örgüt üyelerine teslimi konusunda çalışmalar yürüttüğü ifade ediliyor.

        

            Terör örgütü mensuplarının örgütsel faaliyetlerini devam ettirebilmeleri  için bölgeyi bilen kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu, bölgede yaşayan bir kısım kişilerin kırsalda faaliyet yürüten örgüt üyelerine  lojistik, mühimmat, istihbarat, yaşamsal malzeme ve diğer konularda destekte  bulundukları belirtiliyor. Sanıkların, bu tür faaliyetleri yürütmek üzere komiteler kurdukları, komitelerin, örgüt mensuplarının şehirle bağlantısını sağladığı vurgulanıyor.

        

            İddianamede, terör örgütü üyeleriyle dosyadaki bazı şüphelilerin Belçika'dan yayın yayan ''Mezopotamya'' radyosu aracılığıyla irtibat sağladığı  belirtilirken, radyo yayınlarında kod kullanılarak buluşmaların tertip edilerek, örgütsel malzemelerin bu şekilde örgüt üyelerine ulaştırıldığı açıklanıyor.

            Sanıkların terör örgütü mensuplarıyla Belçika'dan yayın yapan Mezopotamya radyosu ile bağlantıya geçerek  görüşmeler yaptığına, örgüt mensuplarının birbirleri arasındaki irtibatın da bu radyo aracılığıyla sağlandığına, Kulp Jandarma Komutanlığına  teslim olan 'Deniz' kod adlı K.C’nin ifadesinde, Mezopotamya radyosu hakkında  bilgi verdiğine, radyo aracılığıyla terör örgütü mensuplarının iletmek istedikleri notlar ve işbirlikçilerden gelen taleplerin karşılıklı kod kullanılarak ve istek şeklinde yazdırılarak iletildiğine işaret ediliyor.

            İddianamenin devamında örnek olarak; işbirlikçinin teröristlere iletmek istedikleri mesajlarını  (.... bölgesinde askerin yoğun operasyonu sürüyor, A arkadaş B arkadaşa selam  yolluyor, X noktasında görüşmek üzere) şeklinde Mezopotamya radyosu teknik  kısmına ileterek radyonun da bu mesajı iki gün süre boyunca yayınlayarak ilgilisine ulaştırdığı, ayrıca acil durumlarda işbirlikçinin durumunu canlı yayın olarak da vererek bu sayede iletişimin sağlandığı ifade ediliyor.

        

           Sanıkların deşifre olmamak için farklı kelimelere farklı anlamlar yükledikleri, kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde, kaleşnikof  marka uzun namlulu silaha ''inek'', sabit dipçikli kaleşnikof marka silaha 'Sementa', seyyar dipçikli  olana 'kırık', tabancaya da ''keçi yavrusu'', mermiye 'arpa veya bal', makineli tüfeğe ise 'öküz' tabiri kullandıkları belirtiliyor.

        

         Güvenlik güçlerinin İran-Irak sınırı ile Güneydoğu kırsalındaki başarılı operasyonları sonucu iyice köşeye sıkışan ancak bir yandan da şiddeti sürdüren terör örgütü, basına yansıyan haberlerle ilgili zor günler geçiriyor. Önümüzdeki günlerde de PKK’nın faaliyetleriyle ilgili yeni gelişmelerin kamuoyunun dikkatini cezbedeceği tahmin edilirken, ülkelerin teröre karşı olan duyarlılığının artacağı düşünülüyor.

       

            Helin Demir

            helindem@mynet.com

        Bu yazı 445 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2011 PKK’NIN ŞİDDET KARARI VE BDP’NİN ÇIKMAZLARI
  • 12 Temmuz 2011 PKK VE BDP’NİN PROPAGANDA ARACI: ÇOCUKLAR!
  • 12 Temmuz 2011 BDP’DE SEÇİM SONRASI YAŞANAN RAHATSIZLIKLAR
  • 4 Temmuz 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’DE NELER OLUYOR?
  • 28 Haziran 2011 ÖRGÜTTEN KOPUŞLAR HIZLANIYOR
  • 15 Haziran 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’YE BAKIŞ
  • 12 Haziran 2011 Demokratik Özerklik, Kent Meclisleri, Adalet Komisyonu= Bölücülüğün Kanıtları
  • 7 Haziran 2011 BDP’NİN SEÇİM FİYASKOSU
  • 3 Haziran 2011 TERÖR ÖRGÜTÜNDE BOZUK DÜZEN
  • 25 Mayıs 2011 İMAM KATİLİ PKK
  • 25 Mayıs 2011 PKK-BDP/SEÇİM HİLELERİ-ÇATIŞMALAR-ANLAŞMAZLIKLAR
  • 13 Mayıs 2011 Seçimlere Az Kala BDP'de Neler Oluyor?
  • 9 Mayıs 2011 pkk hizbullah çatışması dinmiyor
  • 4 Mayıs 2011 DANİMARKALI BAKAN: “ROJ TV’Yİ KAPATMAK YARGININ İŞİ”
  • 2 Mayıs 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH/GERİLİM
  • 28 Nisan 2011 SÖYLEMLER BAŞKA YAŞANANLAR BAŞKA
  • 21 Nisan 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH ÇATIŞMASI
  • 18 Nisan 2011 SALDIRGAN TUTUM SERGİLEYEN BDP KÜRTLERİ NASIL TEMSİL EDECEK?
  • 14 Nisan 2011 PKK’NIN SON YALANI: ÖCALAN’IN KÖYÜ’NE AYRIMCILIK
  • 13 Nisan 2011 TERÖRE HİZMET EDEN SAHTE İMAMLAR

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,225 µs