En Sıcak Konular

Helin Demir

Gündeme Bakış
Helin Demir
20 Nisan 2010

PKK VE BDP’NİN İSLAM DİNİNE BAKIŞI 

          Şiddeti temel alan politikalarıyla terör örgütü PKK, insanlar için güvenlik duygusunu, ülkenin birliğini tehdit eden bir yapı olarak değerlendiriliyor. Bu özelliğiyle de demokratik gelişimin ve açılımın önünde en önemli tehdit olarak görülüyor. ‘Bölücü terör’ denince akan suların durduğu ülkemizde PKK, kimi kesimlerin iç politikadaki dengelerle, demokratik açılımlarla oynama kabiliyetinin en önemli unsuru. Kapatılan DTP’nin hemen ardından kurulan BDP’nin de yeni stratejisinde ‘din’i kullandığına ilişkin söylentiler bugünlerde gündemi meşgul ediyor.

          Terör örgütü PKK’dan kaçarak teslim olan P.C adlı kadın teröristin anlattıkları PKK’nın İslam’a bakışını gözler önüne seriyor. PKK’nın baskılarına dayanamayan militanların terör örgütünden kaçışları sürüyor. Şırnak’ta teslim olan 7 teröristin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki sorgularında samimi itiraflarda bulundukları ve 6’sının serbest bırakıldığı belirtiliyor. P.C adlı teröristin, çevresinin telkinleri sonucu terör örgütüne 3 ay önce katıldığını söylediği, Irak’ın kuzeyindeki PKK kamplarında siyasi ve silahlı eğitime tabi tutulduklarını dile getiren şahsın, terör örgütünün İslam dinine bakışını göz önüne serecek itiraflarda bulunduğu bildiriliyor. Örgüte yeni katılanlara siyasi eğitim veren teröristlerin kendilerine İslam düşmanlığı empoze ettiğini ifade eden P.C, “Bizlere Kürtlerin dini İslam değil Zerdüştlüktür diyorlardı. Müslümanlığı savunanlar da azarlanıyordu. Sürekli Zerdüştlük dayatılıyordu. Hz. Muhammed (SAS) ile dalga geçerlerdi ve O’ndan söz edilirken ‘Muhammed’ derlerdi. Bu fikri kabul etmeyenlere ‘Siz de üç ay sonra bizim gibi düşüneceksiniz. O zaman ne demek istediğimizi anlar, bize hak verirsiniz.” denilirdi. Söylenenleri bir türlü kabul edemedim ve bu nedenle örgütten kaçtım” şeklinde konuşuyor.

          PKK’nın dini istismar edişine yönelik bu itirafların aslında yeni olmadığı, halk desteği bulabilmek için Kürtçü - İslamcı söylemleriyle öne çıkan bir dini hareket başlatan ve özellikle PKK ile yakın ilişkileri olan Batmanlı Hüseyin Bulut ve ekibinin, kendilerini Said-i Nursi'nin talebeleri olarak tanıttıkları, toplantılarda Said-i Nursi'nin posterlerini açtıkları, söz konusu grubun DTP ile yakın temasta olduğu, DTP'li vekil Bengi Yıldız'ın Meclis'e soru önergesi vererek Said-i Nursi'nin mezarının bulunmasını istediği bilinenler arasında yer alıyor.

          Son günlerde  BDP’nin de örgütün ( PKK) dinden uzak olmadığı ve bu yöndeki imajın mutlaka kırılması gerektiği bilinciyle hareket ettiği, toplumda saygınlığı-itibarı bulunan mellelerin (Taziye ve mevlütlerde Kuran-ı Kerim okuyan şahıslar) parti içinde yer almalarının partiye güç katacağı inancıyla yeni bir politika izleme anlayışı içinde olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Partili mellelerin komiteleşmek suretiyle parti içinde örgütlenecekleri, önümüzdeki süreçte Alevi pir ve dedelerinin de bu komitelere dahil edileceği, komite üyelerinin kitlenin taziye, mevlüt ve barış yemeği türü etkinliklerinde partiyi temsilen görev alacakları, mellelerin hem kendileri arasında hem de kitle bazında  örgütlenme çalışması yürütecekleri söyleniyor.

          PKK örgüt içerisinde İslam dinine karşı bir görüntü çizerken dışarıda ise konunun bambaşka boyutlarda gelişmeler arzettiği görülüyor. Örgütten ayrılanların itiraflarındaki ifadelerle siyasi kanattaki görüşler birbirleriyle çelişiyor. Halk desteği bulabilmek için yapılanların samimi olup olmadığına inanıp inanmamak, akıllı, sağ duyulu, kararlı ve terörü şiddetle kınayan insanların inisiyatifine kalıyor.

          Helin Demir

          helindem@mynet.comBu yazı 812 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2011 PKK’NIN ŞİDDET KARARI VE BDP’NİN ÇIKMAZLARI
  • 12 Temmuz 2011 PKK VE BDP’NİN PROPAGANDA ARACI: ÇOCUKLAR!
  • 12 Temmuz 2011 BDP’DE SEÇİM SONRASI YAŞANAN RAHATSIZLIKLAR
  • 4 Temmuz 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’DE NELER OLUYOR?
  • 28 Haziran 2011 ÖRGÜTTEN KOPUŞLAR HIZLANIYOR
  • 15 Haziran 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’YE BAKIŞ
  • 12 Haziran 2011 Demokratik Özerklik, Kent Meclisleri, Adalet Komisyonu= Bölücülüğün Kanıtları
  • 7 Haziran 2011 BDP’NİN SEÇİM FİYASKOSU
  • 3 Haziran 2011 TERÖR ÖRGÜTÜNDE BOZUK DÜZEN
  • 25 Mayıs 2011 İMAM KATİLİ PKK
  • 25 Mayıs 2011 PKK-BDP/SEÇİM HİLELERİ-ÇATIŞMALAR-ANLAŞMAZLIKLAR
  • 13 Mayıs 2011 Seçimlere Az Kala BDP'de Neler Oluyor?
  • 9 Mayıs 2011 pkk hizbullah çatışması dinmiyor
  • 4 Mayıs 2011 DANİMARKALI BAKAN: “ROJ TV’Yİ KAPATMAK YARGININ İŞİ”
  • 2 Mayıs 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH/GERİLİM
  • 28 Nisan 2011 SÖYLEMLER BAŞKA YAŞANANLAR BAŞKA
  • 21 Nisan 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH ÇATIŞMASI
  • 18 Nisan 2011 SALDIRGAN TUTUM SERGİLEYEN BDP KÜRTLERİ NASIL TEMSİL EDECEK?
  • 14 Nisan 2011 PKK’NIN SON YALANI: ÖCALAN’IN KÖYÜ’NE AYRIMCILIK
  • 13 Nisan 2011 TERÖRE HİZMET EDEN SAHTE İMAMLAR

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,478 µs