En Sıcak Konular

Yavuz Bülent Bakiler
Konuk Yazar-Türkiye
Yavuz Bülent Bakiler
23 Ocak 2010

Bindikleri dalı kesen ErmenilerTürkiye’de, aklı başında olan hiç kimse, Hrant Dink cinayetini tasvip edemez. Büyük bir cehaletin ve gafletin sebep olduğu o anlatılmaz yanlışlığın, milletimize ve devletimize bulaştırdığı huzursuzluk az değil. Hrant Dink’in öldürülmesi, elbette bir büyük yanlıştır. Ama onun ölümünün 3. yıl dönümünde, oğlu Arat Dink’in söyledikleri de yanlıştır. Arat Dink, soğuğa, kara, rüzgâra rağmen, Agos gazetesi önünde, binlerce kişinin toplanarak: “Hepimiz Hrant Dink’iz!” “Hepimiz Ermeniyiz!” diye haykırmalarını dikkate almadan diyor ki: “Bu ülkede, insan babasına ağlayamıyor. Yüz yıl önce, biz bu ülkede, yüzde birdik. Bugün, binde bir bile değiliz. Yüz yıl önce avdık, şimdi yem olmuşuz yem!..”
Bunlar, yanlış beyanlardır. Yeni Hrant cinayetlerine yol açacak sözlerdir. Arat Dink, halkımızın Ermeni meselesini bilmemesinden istifade ederek böyle konuşuyor. Burada, iddia ediyorum ki, şu yazdıklarımı, halkımızın on binde biri bile bilmiyor. Belki Arat da bilmiyor. Önce biz bu ülkede yüz yıldan beri değil, Malazgirt zaferinden yani 939 yıldan beri Ermenilerle beraber yaşıyoruz. Ermeniler her konuda, bütün hürriyetleri, bizimle birlikte oldukları asırlarda noksansız yaşadılar. Çünkü biz onları, kendimizden ayırmadık. Onlara “Teba-i sâdıka” yani sâdık teba olarak baktık. Onlara o kadar inandık ki, Osmanlı imparatorluğu devrinde, Ermeni asıllı iki vatandaşımızı devletin sadr-ı âzam yani başbakanlık koltuğuna oturttuk. Birisi Maraş, ötekisi Malatya Ermenilerindendi. 1. ve 2. Meşrutiyet Meclislerinde, Ermeni asıllı 31 milletvekilimiz, 4 senatörümüz vardı. Agop Kazazyan Paşa Maliye Bakanımızdı. Mareşal Garabet Artin Paşa, Andon Tıngır Yaver Paşa, Oskan Mardingyan, PTT Bakanımız oldular. Sonra Bayındırlık Bakanlığımıza: Garabet Artin Paşa, Av. Krikor Sinopyan, Krikor Agaton, Gabriel Noradungyan isimli Ermeniler getirildiler. Dikkat buyurun Balkan savaşlarına girdiğimizde Dışişleri Bakanımız Ermeni asıllı Gabriel Noradungyan, müsteşarları ise: Ohannes Sakız Paşa, Artin Dadyan Paşa, Harudyan Dadyan Paşa, Manuk Azaryan Paşa idiler. Dahası var: Berlin, Viyana, Brüksel, Londra, Lahey Büyükelçilerimiz de Ermenilerdendi.
Peki sonra ne oldu da Ermenilerle aramız açıldı? Neden yüzde birden binde bire düştüler? Arat Dink ve bütün Ermeniler, bu sorunun cevabını, Ermenilerin Hınçak ve Taşnak cemiyetlerini inceleyerek bilmelidirler. Birazcık insaf sahibi olanlar düşünmelidirler: Ermenilere başbakanlık, bakanlık, milletvekilliği, büyükelçilik, müsteşarlık... makamları sağlayan Türkiye, sonra neden onlardan koptu? Bunun sebebi Ermenilerin PKK benzeri Hınçak ve Taşnak teşkilatlarıdır. Doğu Anadolu’muzda on binlerce insanımızı, Kürt’ümüzü ve Türk’ümüzü diri diri kuyulara, ırmaklara atarak, camilerimize doldurarak yakmalarıdır. Ve biz Birinci Dünya Harbinde Ruslarla çarpışırken, ordumuzu arkadan vurmalarıdır. Bizim Ermenilerimiz daha insaflı, daha dikkatli konuşmalıdırlar. Yeni cinayetlere, yeni huzursuzluklara yol açmamalıdırlar.


 Bu yazı 1,102 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Mart 2013 Allaha ısmarladık
  • 10 Mart 2013 Anıtkabir'de Kral Abdullah'ın gözyaşı
  • 4 Mart 2013 Hocalı'da Ermeni ve Rus vahşeti
  • 25 Şubat 2013 Ah Enver Ağabey!
  • 24 Şubat 2013 Sinoplu gençleri kim tahrik etti?
  • 18 Şubat 2013 Kemalizmin millet anlayışında dinin yeri yoktur
  • 4 Şubat 2013 Türk Olmak Şereftir
  • 21 Ocak 2013 Nazım Hikmet'e niçin saygı duyayım? -ll-
  • 14 Ocak 2013 A. Menderes'e tekme tokat dayak, Apo'ya renkli televizyon
  • 13 Ocak 2013 Terör biter mi dersiniz?
  • 31 Aralık 2012 Soner Yalçına Açık Mektup
  • 25 Kasım 2012 Turan Yazgan Hoca da...
  • 23 Ekim 2012 Fazıl Say cayırtısı
  • 21 Ekim 2012 MHP Devlet Bahçeli'yle büyümüyor, büyümeyecek!
  • 8 Ekim 2012 Atsız Şaman mıydı?
  • 1 Ekim 2012 Balyoz davasının hakimi ben olsaydım...
  • 9 Haziran 2012 Abdurrahim Karakoç (1932-2012)
  • 9 Nisan 2012 Ordumuzu siyasete bulaştırmamak
  • 1 Nisan 2012 Türk Ocakları 100 yaşında
  • 5 Mart 2012 Hocalı mitinginde bir yanlışımız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,320 µs