En Sıcak Konular

Nurullah Aydın

Zulmetten Aydınlığa
Nurullah Aydın
8 Kasım 2013

Özel Casusuluk Programları Casusluk ve İstihbarat Neden TartışılmıyorTürkiye’nin gündeminde türban, kız-erkek ortak ev tartışmaları var. Oysa Dünya’da başka konular gündemde.
 
Wikileaks belgelerinden sonra ABD ajanı Snowden’in açıklamaları, casusluk konusuna yeniden dünya gündemine getirdi. Nedense Türkiye’de konu, gündem dışındadır.
Oysa Casusluk insanlık tarihi ile yaşıttır.
 
Devletler arası ilişkilerde, kurumlar arası ilişkilerde, ticari şirketler arasında casusluk faaliyeti önemini korumaktadır. (İşte İstihbarat, Nurullah Aydın, Kumsaati yayınları)
 
Yüksek teknoloji ile birlikte casusluk sanayi alanına kaymış, sanayi ve teknoloji casusluğu için eleman yetiştirme özellik kazanmıştır. (İstihbarat ve İstihbaratçı, Nurullah Aydın, Paraf yayınları)
 
Haberdar olmak, bilgi sahibi olmak, tedbir almak, caydırmak, etkisiz kılmak için casusluk mesleği en önemli meslekler arasında yer almaya devam ediyor.
 
Firari Amerikalı ajan Edward Snowden; İngiliz The Guardian gazetesine ABD istihbaratının “Xkeyscore” programıyla bireylerin internet hareketlerini nasıl izlediğini deşifre etti.
 
Eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden, İngiltere’de Guardian gazetesiyle tekrar temasa geçerek ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) kullandığı “XKeyscore” casus yazılım programının sırlarını ifşa etti. (http://www.hurriyet.com.tr/planet/24434246.asp)
 
Bireyleri takip ediyor
İngiliz Guardian gazetesinin Haziran ayında ellerine ulaşan ancak düne kadar saklı tuttuğu belgelere göre, XKeyscore NSA’in en gizli programlarından biri ve internet sitelerinden izin almadan milyonlarca kişinin yazışmalarını, konuşmalarını ve kişisel bilgilerini içeren geniş bir veri tabanını takip etme olanağı sağlıyor. NSA’in internetten istihbarat toplamak için geliştirdiği en geniş çaplı program olarak da tanıtılan XKeyscore ile e-posta adresi bilinmese de izlenmek istenen kullanıcının internette yaptığı her hareket, özel kimlik bilgileri dahil her şey toplanabiliyor.
 
Belgelere göre; 2008’e kadar 300 kadar terörist XKeyscore programından gelen istihbaratla yakalandı. ABD'li ajanlar, bu yazılım sayesinde, kişinin canlı internet trafiğini de takip edebiliyor.
 
Son belgelerle Snowden; Rusya’dan sığınma talebine olumlu yanıt alabilmek için Devlet Başkanı Putin’in “Bundan böyle ABD’ye zarar verecek faaliyete bulunma” uyarısına “Tamam” sözünü sadece iki hafta tutabildi. ‘Başkan’ı bile izleyebilirim’ demişti
 
Son dökümanlar; Snowden’ın 10 Haziran’da Guardian gazetesinin yayınladığı ilk video röportajındaki tartışmalı sözlerini de açıklamış oldu. Snowden, “Eğer bana bir kişisel e-posta adresi verirsen, oturduğum yerden seni, muhasebecini, bir federal yargıcı hatta Başkan'ı bile izleyebilirim” diyordu.
 
XKeyscore'la ilgili 2008 tarihli bir sunumun XKeyscore nerededir? başlıklı sayfasında yer alan haritada programın özellikle Avrupa ve Ortadoğu'da yoğunlaştığı görülüyor. Kırmızı noktaların en çok olduğu yerlerden biri de Türkiye.
 
Snowden’in sızdırdığı 32 sayfalık yeni sunuma göre NSA, dünyadaki bütün e-posta yazışmalarını, Google, Yahoo gibi siteler üzerinden yapılan tüm aramaları XKeyscore adlı bir programla inceleyebiliyor.
 
XKeyscore, size hedeflenen kişinin internetteki neredeyse bütün aktivitelerinin dökümünü veriyor. Sisteme sadece bir e-posta adresi girerek, o postayla ilgili bütün yazışmalara, o e-postayla bağlantılı tüm aramalara ulaşabiliyorsunuz. Ve belirlenen sitelere giren herkesin IP adresini elde edebiliyorsunuz.
 
Ayrıca programın farklı dillerdeki yazışmaları çevirme kabiliyeti de var.
Sistem dünya üzerine yayılan ve özellikle Avrupa ve Ortadoğu’da yoğun olarak yerleştirilen yaklaşık 500 servis sağlayıcı tarafından destekleniyor. Geçen yıl sadece 30 günlük bir dönemde sistemin 41 milyar kayıt tuttuğu belirtiliyor.
 
Casusluk programları; nasıl, ne şekilde, kimler tarafından, kimlerin aleyhine kullanılır?
 
Herkesin dinlendiğinden, takip edildiğinden kuşku duyduğu Türkiye’de insanlar artık ne halt ederlerse etsinler deme noktasına gelmiş durumdadır.
 
Günün Sözü: Dinleyenin de dinlendiğini gözardı etme.


Bu yazı 1,163 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Ekim 2018 İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
  • 9 Ekim 2018 SİYASAL/EKONOMİK ŞEKİLLENDİRME
  • 1 Ekim 2018 ABD-NATO VE TÜRKİYE
  • 4 Aralık 2017 ÖVÜLENLER, ELEŞTİRENLER, SUÇLANANLAR KİM NE?
  • 29 Ağustos 2017 Mikrodalga ile Beyin Kontrolü
  • 21 Ağustos 2017 Kimler Neleri Tartışıyor
  • 14 Ağustos 2017 Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma
  • 7 Ağustos 2017 Sinsi Hainler ve Robotlaştırılanlar
  • 31 Temmuz 2017 Mürteciler Yobazlık ve Kimlik Parçalanması
  • 24 Temmuz 2017 Sapkın İslamcı araplarçıların Çığırtkanlığı
  • 17 Temmuz 2017 Ders Almasını Bilmek
  • 10 Temmuz 2017 Güveni İstismar Edenler
  • 3 Temmuz 2017 Kirletilen Solan Adalet
  • 29 Haziran 2017 Küresel Odaklar ve Türkiye
  • 19 Haziran 2017 Çığırtkanlar Güven ve Umut
  • 12 Haziran 2017 Yalan Rüzgarı, Kin, Nefret Fırtınası
  • 5 Haziran 2017 Vahhabi Selefi Haşhaşiler Zihniyeti ve Türkiye
  • 29 Mayıs 2017 Bilgi Algı Medya Hukuk
  • 22 Mayıs 2017 Duyarlı Olmak Ama Neden Nelere?
  • 15 Mayıs 2017 Kuklalar Görevliler ve Karar Vericiler

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,808 µs