En Sıcak Konular

Aziz Dolu

Atabey
Aziz Dolu
17 Haziran 2012

Temcit Pilavı MedeniyetiTemcit Pilavı Medeniyeti

Mensubu olmakla övündüğümüz Türk Milleti öyle yüce ruhlu, öyle gönlü zengin bir millettir ki anlatmaya ne ciltler, ne de günler yeter. Misal, önüne defalarca ısıtılmış temcit pilavını bile koysalar; karşısındakinin kalbini kırmamak için, birkaç lokma alır. Doydum deyip, çekilir. ‘Hâl ehli'  böyle yapar. Umulur ki pilavı ısıtıp getirmeyi iş edinmiş 'dal ehli' hidayete ersin.

Basın-Yayın organlarının son dönemlerdeki baş haberlerine (manşet) bir göz atacak olursanız; birilerinin yine milletin önüne bir şeyler koyma çabasına giriştiğini görürsünüz. Üstelik hiç yorumlama (analiz) yeteneğiniz olmasa bile, bunların en şatafatlılarının da 'Dinler Arası Diyalog', 'Medeniyetler İttifakı', 'Büyük Ortadoğu Projesi' gibi adlarla anılan safsatalar olduğunu hemen anlarsınız.

Türk Milleti’ni, Batı’ya yamama; Türk Milletine, Batı kültürünü dayatma (empoze) çabaları öyle gülünç bir hâl almıştır ki, milletimiz artık tek bir lokmayı bile kaldıracak durumda değildir. Zira tek bir lokma bile, bünyenin mide kanaması (spazm) geçirmesine sebep olacak dereceye gelmiştir. Bu noktada aydınlarımızın takındığı tavır ise gerçekten acınacak bir durumdur. Kraldan çok kralcı olan; kendi toplumuna yabancılaşmış, kendi değerlerinden habersiz, hatta utanan bir yığın... Üstelik öyle bir yığın ki, milletimizin yüce vicdanında açtığı yara elin İngiliz’ine, Moskof’una rahmet okutacak cinstendir.

Elin adamı harıl harıl uçak gemisi, uzay mekiği yapmaya çalışırken; bizim yığın zamanını nasıl kadeh tutulacağını, nasıl kadın eli öpüleceğini dahası nasıl enik besleneceğini öğrenmeye harcamıştır. Kurtalan’ı, Haymana’yı duymamıştır bile! Ama Paris’i, Şanzelize’yi (Sanırım söylenişi böyle idi.), meyhanelerini adım adım bilir. Avrupa Birliğine bu yolla girmiştir mübarek.

Peki, elin adamı sonra ne yapmıştır? Doğu Türkistan’da (Çin işgalindeki Uygur Özerk Bölgesi) yedi sekiz aylık hamile kadınlarımıza bile zorla çocuk aldırtmış (kürtaj) , cinayet mamulü ceninleri (döl) Batının sözüm ona güzellik (cosmetic) sanayilerine hammadde olarak satmıştır. Ebu Gureyp’te, on yedi yaşındaki, Kur’an hâfızı kızımıza tecavüz etmiştir. Bütün bunlar bizim alınlarından öpülesi kadınlarımıza, kızlarımıza yapılmıştır.

Millet olarak, şanlı geçmişimizi geleceğe taşımak istiyorsak; kendi iç dünyamıza, özümüze yönelmeliyiz. Batı’nın temcit pilavı medeniyetinden değil; mazlumlara karşı alçak gönüllü ve şefkatli, zalimlere karşı gururlu ve zorlu olan efsanevi medeniyetimizden ilham almalıyız. İlber Ortaylı Bey’in de dediği gibi o medeniyeti nasıl canlandıracağımızın yollarını aramalıyız. Çünkü o medeniyette insanlar omuz omuza ve eşitti. Yaradan’dan başkasına el açmaz, boyun bükmezdi. İşte biz, elinden kan değil de gülsuyu damlayan, ar damarı çatlamamış o medeniyeti istemeliyiz.

Efendiler, soyunu inkâr eden soysuzdur. Bunu, Veda Hutbesi’nde Son Peygamber söylüyor. Yani Türklük bizim kaderimizdir. Kaderimizin desenleri (motif) de dilimiz, dinimiz, kültürümüz, sanatımız... kısacası bizi biz yapan değerlerimizdir. Biz bu değerlerimizle bütünleştiğimiz gün; Hüseyin Nihâl Atsız Bey’in de dediği gibi “Yüzde yüz Türk olduğumuz gün cihan bizimdir.”

Şüphesi olan, dönüp tarihe bir baksın!

 

Aziz Dolu Atabey

azizdolu.blogcu.comBu yazı 992 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Temmuz 2017 Ömer Halisdemir
  • 5 Temmuz 2017 Musul; Nureddin Zengi'nin Yadig
  • 23 Mayıs 2017 Ra, Rab, Tanrı ve Türkler
  • 7 Mart 2017 Türkiyeyi Ve Dünyayı Anlamak
  • 14 Ocak 2017 Rainadan, Radikalizme
  • 1 Ocak 2017 İslam, İslamcılar ve Anarşizm
  • 22 Aralık 2016 Kurt Ulur, Vatan Kurtulur
  • 7 Aralık 2016 Şangay Bilmem Ne Kaçlısı
  • 20 Kasım 2016 Başkanlık Tartışmaları
  • 20 Kasım 2016 Fıratın İki Yakasını Bir Araya Getirmek
  • 7 Ekim 2016 Bir Meşrep Olarak Alevilik
  • 22 Eylül 2016 Piruz Dilenci; Güney Azerbaycanın Özgürlük Ateşini Harlayan Adam
  • 11 Eylül 2016 Bu da oldu; Atatürkün resmine sansür
  • 31 Ağustos 2016 Yüksekova İl Olmalı
  • 18 Ağustos 2016 Yapılandırma Ayarlarına Dönüş
  • 8 Temmuz 2016 Atatürk Türkiyesinden, Humeyninin İranına
  • 2 Temmuz 2016 Akıl ile vicdanın hasbıhali
  • 2 Temmuz 2016 Almanların Maskarası, Çerkezlerin Yüzkarası
  • 29 Mayıs 2016 Bir, Üç, Beş
  • 23 Mayıs 2016 Otizmliler, ille de AKP diyormuş

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,940 µs