En Sıcak Konular

Altuğ Öztürk

İslam'a Davet
Altuğ Öztürk
26 Aralık 2011

Hurafeden Uzak Kuran DiniKuran’dan uzak yaşayan insanların, hayatlarının her anında yanılgılara ve hatalara sürüklenme ihtimali çok yüksektir. Çünkü bu tür insanların olaylara bakışı, toplumun değer yargıları ile sınırlıdır. Din konusunda konuşurken bile, Kuran’dan ziyade kulaktan dolma bilgilerle ve geleneksel değer yargıları ile bilgi verirler. Kuran’da bildirilen hükümleri görmezden gelerek atalarının dinine uyarlar ve şirk içinde yaşarlar.

Ne zaman onlara: "Allah'ın indirdiklerine uyun" denilse, onlar: "Hayır, biz, atalarımızı  üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız" derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler? (Bakara Suresi, 170)

Hurafeler dinini yaşayan bu insanlar ‘İslam şiddeti ve öldürmeyi emreder, kadını ezer, Müslüman olmayana düşman olur… ’ gibi telkinlerle insanları zehirlerler. İnkâr eden çoğu insan da, Kuran bilgisi olmayan, hurafeleri din diye yaşayan ve tebliğ eden kişilerin İslam’ı temsil ettiğini düşündükleri için onların yaptığı her şeyi İslam dininin gerekleri zannederler.

…

Hurafeleri kabul edenlerin oluşturduğu din, yaşanması ve uygulanması zor olduğundan pek çok insan dünya hayatının çekici süsüne dalmış, ayrıntılarla içinden çıkılmaz bir hal alan dinden uzaklaşmış ve böylece İslam’a büyük zarar verilmiştir. Kuran’la alakası olmayan uygulamaları mecbur kılan, Allah’ın haram kılmadığını haram sayan insanların dine verdiği zarar tartışmasız çok büyüktür. Allah kullarına zorluk dilemediği halde insanlar her ibadeti zorlaştırmış; bu yüzden namaz, oruç, abdest gibi çok önemli ibadetler dahi insanlar tarafından terk edilmiştir.

…

Ancak son yıllarda, cehaletin ve bilgisizliğin dine verdiği bu zararın, Allah’ın izniyle artık son bulmaya başladığını açıkça görmekteyiz. İnsanların hurafelerden sıyrılıp dini en doğru kaynağından ‘Kuran’ı Kerim’den’ öğrenmeye başlamasıyla doğru olduğu sanılan yanlışlar bir bir ortaya çıkmaya başlamış, dini, zorlayıcı ve baskıcı bir kılıfa sokan zihniyetin yerini, Allah’ın ayetlerini okuyan ve anlayan insanlar almaya başlamıştır.

Bu değişimin sonucunda ise İslamiyet’in hızla yayıldığına ve Müslümanlar tarafından da samimiyetle yaşanmaya başladığına mutlulukla şahit olmaktayız.

…

Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat Suresi, 56)

Dünyaya geliş amacı  sadece Allah’a kul olmak olan insanların, bu gerçeği hatırlaması  ve bu doğrultuda yaşaması şüphesiz her Müslüman’ın arzusu olmalıdır. Bunun için de her Müslüman tebliğ ibadetini Kuran’ı rehber alarak yapmalı ve İslam’ın tüm dünyaya yayılması  için çaba sarf etmelidir. ‘Herkesin dini kendine’ mantığından sıyrılıp Allah’ın emrini yerine getirmeli ancak bunu yaparken güzel söz ve güzel ahlaktan asla vazgeçilmemelidir.

Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et… (Ali İmran Suresi, 159) Ayetten de açıkça anlaşılacağı gibi bir Müslüman tebliğ yaparken mutlaka yumuşak davranmalıdır. Kaba ve tehditkâr bir üslupla yapılan tebliğ fayda yerine zarar getirir. Unutulmamalıdır ki hidayeti veren Allah’tır.  Sen şiddetle arzu etsen bile, insanların çoğu iman edecek değildir. (Yusuf Suresi, 103) Öyleyse Müslüman’a düşen sadece öğütle hatırlatmadır.

(Bu,) Bir Kitap'tır ki onunla uyarman için ve mü'minlere bir öğüt olmak üzere sana indirildi…(Araf Suresi, 2) ayetine uyarak tüm insanları Kuran’la uyaralım inşaAllah…


Bu yazı 1,169 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Aralık 2013 Müslümanlar İçin Birlik Zamanı
  • 20 Haziran 2013 Allah'ın Nimeti: Çile
  • 26 Şubat 2013 Sevgili Peygamberimiz (S.A.S)
  • 12 Aralık 2012 Müslüman'a Düşen Yalnızca Tebliğdir
  • 18 Ekim 2012 Şeytan'ın Varlığının Farkında mısınız?
  • 20 Eylül 2012 Kaçınılmaz Son ''Ölüm''
  • 28 Ağustos 2012 Ne İçin Yaratıldığımızı Unutmayalım
  • 21 Temmuz 2012 Ramazan ve Oruç
  • 26 Haziran 2012 Allah'ın Yaratma Sanatı Kelebekler
  • 5 Haziran 2012 HZ. İbrahim
  • 14 Mayıs 2012 Anneler Gününüz Kutlu Olsun
  • 27 Nisan 2012 Dürüstlükte Kararlı Olmak
  • 10 Nisan 2012 Umut Kesmemek
  • 27 Mart 2012 Şeytan'ın Sistemi
  • 6 Mart 2012 Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
  • 20 Şubat 2012 Şeytan'ın Oyunu: Duygusallık
  • 6 Şubat 2012 Her İşte Hayır Olduğuna İnanmak
  • 15 Ocak 2012 Medyanın Gücü
  • 26 Aralık 2011 Hurafeden Uzak Kuran Dini
  • 12 Aralık 2011 İman Hakikatleri İmanı Artırmak için Vesiledir

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,685 µs