En Sıcak Konular

ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNE NE SEBEP OLDU?

21 Aralık 2015 16:14 tsi
ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNE NE SEBEP OLDU? Araştırmacı-Yazar Eriş Ülger, Atatürk’ün alkolden ölmediğini, sıtmaya karşı kinin ilacı kullandığı için sirozdan öldüğünü söyledi.

Atatürk'ün ölümüyle ilgili o iddia yeniden gündemde

Çukurova Belediyesi'nin konuğu olarak Adana'da konferans veren araştırmacı Eriş Ülger, Atatürk'ün alkolden ölmediğini, sıtmaya karşı kinin ilacı kullandığı için sirozdan öldüğünü söyledi.
  
Çukurova Belediyesi'nin konuğu olarak Adana'da konferans veren araştırmacı Eriş Ülger, Atatürk'ün alkolden ölmediğini, sıtmaya karşı kinin ilacı kullandığı için sirozdan öldüğünü söyledi.

Atatürk Araştırmacısı Yazar Eriş Ülger, 'Her Ayın 19'unda Saat 19.00'da' etkinliğine katıldı. Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde konuşan Ülger, Atatürk'ün ölüm nedenine yönelik tartışmalara da değindi.

'CEPHEDE 11 KEZ SITMAYA YAKALANDI'

Yazar Ülger, "Cepheden cepheye koşturan Atatürk tam 11 kez sıtmaya yakalanmış, hastalığı atlatmak için kinin ilacı kullanmış. Bu da karaciğerini tahrip etmiştir. Sirozdan ölmüştür, alkolden değil" diye konuştu.

2002'DE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Atatürk'ün sıtmadan hayatını kaybettiği iddiası 2002 yılında da gündeme gelmişti. Bir grup tıp doktoru, Atatürk'ün tarih kitaplarında yazıldığı gibi "alkolün neden olduğu karaciğer sirozu"ndan değil, geçirdiği sıtma ve soğuk algınlığı hastalıklarının tedavisi için kullandığı ilaçların bir komplikasyonu olan Banti Sendromu'ndan öldüğünü ileri sürmüştü.

Daha önce Gülhane Askeri Tıp Akademesi'nde görev yapan Doktor Aytekin Ertuğrul, Doktor Şakir Coşkuner, Prof. Dr.Sait Kapıcıoğlu ve arkadaşları, ölüm yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk'ün yıllardır yansıtıldığı gibi alkolün neden olduğu karaciğer sirozundan değil, sıtma dalağı denilen ve sıtmanın bir komplikasyonu olan hastalıktan öldüğünü iddia etmişti.

Odatv.com

Kaynak: ODATV.COM http://odatv.com/ataturkun-olumuyle-ilgili-o-iddia-yeniden-gundemde-2012151200.html


Bu haber 250 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,340 µs