En Sıcak Konular

Nuri Gürgür
Konuk Yazar - turkocagi.org.tr
Nuri Gürgür
19 Mart 2019

2019 Zor Bir Yıl OlacakTürkiye’de gündem seçimlere kilitlenmiş durumda, bütün gün siyaset konuşulup yazılıyor. Tarafların ve adayların kıyasıya yarıştığı her seçimin nihai amacı kazanmaktır. Seçim dönemlerinde tansiyon doğal olarak yükselir, söylemler sertleşir. Ancak bu seçim döneminde yapılan konuşmalarda ve bunların medyaya yansımalarında öncekilerin hiçbirinde yaşanmayan kavga dili öne çıkıyor.

Demokrasi kültürünün kurum ve kurallarıyla yaşandığı, siyasi sistemin bunlarla uyumlu çalıştığı ülkelerde, siyasi tartışmalar kutuplaşmalara, toplumsal ayrışmalara yol açmaz. Taraflar mücadeleyi ne pahasına olursa olsun kazanalım hırsıyla yapmadıklarından rakiplerini ötekileştirip şeytanlaştırmazlar.

Ülkenin sorunları ne kadar fazla olursa olsun, belirli şartlar yoksa bunlara “beka” tanımlaması yapmak hem yanlış hem de sakıncalıdır. Çünkü beka kavramı bir milletin gündemindeki hayati nitelikteki bir sorunu çözümleme becerisiyle ilgili “var olma yahut yok olma” anlamında bir kırılma durumunu işaret eder. Türkiye’nin iç ve dış sorunları ne kadar ciddi olursa olsun Allah’a şükür bunların altından kalkacak güce sahibiz. Siyasi polemiklerde bu kavramın her vesileyle kullanılması toplumda milli hassasiyetlerin törpülenmesine, psikolojik aşınmalara yol açar, esas anlamını yitirir.

Bu yüzyılda küresel hegemonya tesisine çalışan iki küresel güç, ABD ve Rusya arasında yaşanan rekabet önce Irak’ı ardından Suriye’yi harabeye çevirdi. Vekalet savaşlarıyla oluşan bu anaforun, jeopolitik depremin ortasında kalıp ezilmemek için her şeyden önce içeride güçlü ve dirençli olmak zorundayız. Başta ekonomi olmak üzere, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler, bağımsız ve tarafsız yargı kaliteli eğitim ve organlarının işletilmesi gibi konulardaki eksiklerimizle yüzleşerek bunları bir an önce gidermek zorunda olduğumuzu artık idrak etmeliyiz. İçeride toplumsal huzuru, milli meselelerde beraberliği, adalete güveni sağladığımız nispette dış tehditlerin üstesinden gelmemiz kolaylaşır. Bunun sağlanması öncelikle siyasetçilerin tavrına, üslubuna, popülist yöntemlerin ve dilin zararlı olduğunu görmelerine bağlıdır.

2019 Türkiye açısından zor bir yıl olacaktır. ABD Suriye’nin kuzeyinde kendisinin de içinde yer alacağı “uluslararası bir kontrol” gücü oluşturarak PKK/YPG devletini fiilen oluşturmak istiyor. Rusya bu bölgelerde ve İdlip’de, Afrin’de yönetimin Esad rejiminde olmasını, Adana mutabakatının Türkiye’ye yeterli güvenliği sağladığını savunuyor. Bu iki süper güce karşı denge politikası izleyerek, aralarındaki rekabetten yararlanarak şimdiye kadar durumu idare ettik ama bunun uzun sürmeyeceği ortada.

Diğer taraftan Rusya’dan S-400 savunma sistemi alınacak olması, ABD ile aramızda var olan sorunları hızla tırmandırıp bir kriz aşamasına getirmesi muhtemel görünüyor. Çünkü Amerika Türkiye’nin S-400 sistemini almasının bir emsal olacağından, başka ülkelerin de bu en gelişmiş savunma sistemini almak isteyeceklerinden, Rusya’nın İran, Suriye ve Türkiye’ de konuşlandırdığı bu füze sistemleriyle bölgede belirleyici güç olan hava hakimiyetini eline geçireceğinden korkuyor.

Türkiye’nin bu konudaki ihtiyacını görmezlikten gelerek Patriyot alma girişimlerini ısrarla cevapsız bıraktığını hesaba katmadan Türkiye’yi geri adım atmaya zorluyor. Başta proje ortağı olduğumuz, bir milyar dolardan fazla para ödediğimiz F-35 uçaklarının ve başka hava ekipmanlarının verilmesi olmak üzere her vasıtayı kullanarak şantaj yapmaya çalışıyor. Önümüzdeki aylarda baskıyı daha ileri götürerek ekonomik yaptırımlara yönelmesi sürpriz olmaz. Çünkü Washington için ittifak ilişkilerinin, imzanın, bunlara sadakatin önemi yok. Hegemonik politikaları uğruna herkesi satabilir.

Türkiye önümüzdeki aylarda nelerle karşılaşabileceğinin bilincinde olarak nasıl bir politika yahut politikalar izleyeceğini belirlemeli, her türlü tuzağa hazırlıklı olmalıdır. Uluslararası ilişkilerin altın kuralını unutmayalım; dışarıda söz sahibi olabilmek için önce içeriyi düzenlemek, evimize çekidüzen verip iç huzuru ve güveni sağlamak gerekir...


KAYNAK:  https://www.turkocaklari.org.tr/yazar/nuri-gurgur/2019-zor-bir-yil-olacak-9432


Bu yazı 969 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Mart 2022 Sadi Somuncuoğlu Gök Kubbede Hoş Bir Seda Bırakarak Hakk'a Yürüdü
  • 14 Aralık 2021 TÜRKLERİN BİRLİĞİ ÜLKÜSÜNDE TARİHİ BİR AŞAMA
  • 25 Mart 2021 MEHMET GENÇ - İlim Dünyamızdan bir Yıldız Daha Kaydı
  • 27 Mart 2020 Koronavirüs Salgını ve Türkiye
  • 2 Mart 2020 Suriye Bataklığında Boğulmamak İçin
  • 19 Şubat 2020 Kıbrıs Türkleri Sınav Arifesinde
  • 7 Ocak 2020 Trump Çok Tehlikeli Bir Kumar Oynuyor
  • 1 Ocak 2020 Doğu Akdeniz Satrancı ve Türkiye
  • 10 Aralık 2019 NATO Zirvesi ve Türkiye
  • 17 Kasım 2019 Görüşmeler de Sorunlar da Devam Ediyor
  • 19 Mart 2019 2019 Zor Bir Yıl Olacak
  • 9 Mart 2019 Marmara Depremi- Pusudaki Büyük Tehlike
  • 1 Mart 2019 9 Mart Olayı ve 12 Mart Müdahalesi- Darbeye Karşı Darbe
  • 14 Şubat 2019 Ozan Arif Çağımızın Dede Korkut'u Hakk'a Yürüdü
  • 25 Ocak 2019 12 Eylül Zulümlerinin Baş Mimarı Nurettin SOYER
  • 5 Kasım 2016 Sorunlarımızın Temel Nedeni: Kaliteli Eğitim Ve Hukuk Devleti Zafiyeti
  • 27 Eylül 2016 Sorunlarımızın Temeli; Eğitim Meselesi
  • 20 Temmuz 2016 Menfur Darbe Girişimi ve Sonrası
  • 12 Şubat 2016 PKK Terörü-Etnik Fitne Ve Terörle Mücadele Eylem Plnı Bağlamında Yüz Yıl Sonra Yeniden Beka Güvenlik Ve Bütünlük
  • 1 Ocak 2016 Özyönetim Bildirgesi Yahut Ayrılış Manifestosu

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,912 µs